< powrót

Jak wybrać strój piłkarski dla dziecka

1 rok temu | 18.10.2022, 15:02 Jak wybrać strój piłkarski dla dziecka

Dobry strój piłkarski dla dzieci pozwala im na komfortowe uprawianie piłki nożnej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odzieży do piłki nożnej dla chłopca?

Profesjonalny strój piłkarski dla chłopca - jak go skompletować?

Piłka nożna to jeden z najbardziej popularnych sportów na całym świecie i w naszym kraju uprawiają go tysiące dzieci. Jak jednak skompletować dobry piłkarski ubiór dla dziecka i z czego on powinien się składać?

Jak skompletować strój piłkarza dla chłopca - gdzie znaleźć komplet do gry w piłkę nożną?

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym znajdziemy stroje piłkarskie dla dzieci. Najczęściej będą to duże sklepy sportowe, które oferują spory wybór marek, a także materiałów, z których może być wykonany sprzęt piłkarski. Czasami trzeba się jednak bardziej postarać i odwiedzić nawet kilka sklepów. Warto również zwrócić uwagę na internet, gdyż znajdziemy tam wiele stron, które oferują nawet darmową dostawę zamówionego sprzętu.

Szukając dobrego stroju piłkarskiego, powinieneś zwrócić uwagę, które komplety piłkarskie najlepiej sprawdzą się podczas regularnych treningów.

To jak będziemy kompletować odpowiedni piłkarski ubiór dla dziecka, zależy między innymi od tego, jak traktuje ono piłkę nożną. Jeśli jest po prostu fanem tego sportu i chętnie gra z kolegami na podwórku, to znacznie lepiej postawić na odzież danej drużyny, której twoja pociecha jest kibicem.

Z czego musi się składać profesjonalny strój piłkarski?

Oczywiście w piłkę gra się najczęściej latem. Więc podstawowe rzeczy, które zaliczamy do piłkarskiego wyposażenia to koszulka oraz spodenki do gry w piłkę nożną, a także getry i buty. Nie można również zapomnieć o ochraniaczach na golenie, które chronią nogi piłkarza podczas gry przed nieprzyjemnymi urazami.

Oczywiście powyższe wyposażenie jest odpowiednie tylko wtedy, gdy temperatura jest wysoka. W zimniejsze dni konieczne będzie lepsze ubranie swojego dziecka. Pod koszulki i spodenki można założyć na przykład odzież termoaktywną, dzięki czemu dziecko nie przeziębi się podczas gry na świeżym powietrzu w okresie jesiennym czy też zimowym.

W najzimniejsze dni przydać się może takie akcesorium jak rękawiczki. Często spotykane są też czapki lub kominy, dzięki którym ciepło nie będzie uciekać z ciała od głowy. Niektórzy grają również w dresach, lecz jest to znacznie rzadziej spotykane, gdyż krępują nieco ruchy nóg.

Jaki powinna być odzież sportowa dla dziecka - jak dopasowana jest komfortowa koszulka?

Oczywiście strój piłkarski nie może być po prostu spodenkami i koszulką z logo ulubionej drużyny dziecka takiej jak na przykład FC Barcelona. O ile z pewnością ucieszy to małego kibica, tak do gry na treningach czy też w meczu konieczne będzie zastosowanie sprzętu o odpowiedniej charakterystyce.

Komplety piłkarskie dla dzieci muszą być przede wszystkim z materiału oddychającego. Dzięki temu dziecko może odczuwać komfort. Ponadto odzież z takiego materiału dobrze odprowadza wilgoć na zewnątrz, co również jest bardzo istotne podczas gry.

Krój zależy od preferencji chłopca. Musi on jednak zapewniać swobodę ruchów tak, by młody piłkarz mógł być jak najbardziej skuteczny podczas gry. Niektórzy preferują bowiem koszulki, które dobrze przylegają do ciała. Inni preferują z kolei nieco luzu. Jeśli dziecko nie ma większych preferencji, to możesz przyjąć, że doskonały będzie strój, który będzie minimalnie luźny. Dzięki temu taka odzież nie będzie krępować ruchów, a jednocześnie zapewni wystarczająco luzu dziecku tak, by skupiło się na grze, a nie na niewygodnym stroju.

Chcąc wybrać dobrą odzież sportową dla swojego dziecka, warto postawić na spodenki, koszulki czy też skarpety produkowane przez renomowanych producentów strojów piłkarskich. Mowa tu o firmach takich jak na przykład Nike, czy Adidas, ale nie możemy zapominać, że naprawdę niezłą odzież, którą ubierają piłkarze na całym świecie tworzą również takie firmy jak Joma, Lotto, Zina, Macron, Puma, Sondico, czy też Diadora. Dzięki temu wiemy, że kupujemy strój wysokiej jakości, który pozwoli twojemu dziecku na komfortową grę.

Na jakie buty piłkarskie się zdecydować - Nike czy Adidas, a może warto sprawdzić inne marki?

Jednym z najważniejszych elementów odzieży piłkarskiej, jeśli nie najważniejszym są dobre buty. Zbyt mała, czy też zbyt duża koszulka nie będzie miała aż tak dużego wpływu na grę, jak nieodpowiednio dobrane buty. Z tego powodu na tym elemencie naprawdę warto się skupić.

Oczywiście dla dziecka przy wyborze butów często bardzo ważna będzie kolorystyka, czy też to jaki model obuwia nosi jego piłkarski idol. Pamiętaj, że to również warto wziąć pod uwagę, by zadowolić naszą pociechę, gdyż to ono będzie nosiło te buty i to jemu powinny się one podobać.

Podczas wyboru butów trzeba jednak wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników. Mowa tu na przykład o tym, na jakie boisko i do jakich warunków mają być odpowiednie. Dlatego warto zainteresować się, na jakiej murawie gra i trenuje dziecko. Jeśli trenuje na różnych, to potrzebne będą buty do każdej z nich.

Do murawy trawiastej konieczne będą tak zwane lanki. Są to buty ze wkręconymi kołkami o średniej długości, dzięki czemu zapewniają świetną przyczepność podczas gry na prawdziwej trawie, gdyż podczas biegu buty po prostu wbijają się lekko w podłoże. Jeśli jednak mecze i treningi odbywają się na grząskiej murawie lub na mocno zroszonej trawie to znacznie lepiej sprawdzą się tak zwane wkręty, w których metalowe kołki są dłuższe i bardziej spiczaste, co znacznie pomaga w zyskaniu przyczepności na boisku.

O ile korki są najbardziej popularne, tak nie sprawdzą się wszędzie. Do gry na sztucznej murawie, na której dzieci trenują naprawdę często powinno się stosować buty TF, czyli tak zwane turfy, które posiadają wiele bardzo krótkich wypustek na podeszwie. Na hali z kolei sprawdzą się halówki, czyli buty z kompletnie płaską, lecz bardzo przyczepną podeszwą.

Samo dopasowanie obuwia do warunków to nie wszystko. Musi ono być również dopasowane do stopy. Powinny one mieć kilka milimetrów zapasu, lecz nie warto decydować się na zbyt duże, gdyż wtedy czucie piłki będzie znacznie gorsze. Można z kolei zdecydować się na rozmiar minimalnie mniejszy, lecz tylko wtedy, gdy kupujemy buty ze skóry. Ten materiał bowiem po prostu się rozejdzie.

Na koniec pozostaje bardzo ważna kwestia dla samych dzieci, czyli marka i model buta. W teorii nie ma to żadnego znaczenia poza ceną, lecz nie warto tak spłycać tego wyboru. Niektóre modele różnią się od siebie zastosowanymi technologiami i przez to nadają się lepiej dla zawodników z różnych pozycji. Dlatego warto uważnie przestudiować modele butów i dopiero wtedy podjąć decyzję. Sam producent butów, czyli wybór pomiędzy Adidasem, czy też marką Nike lub Puma to już z kolei kwestia czysto subiektywna i najlepiej pozostawić to synowi. Na producenta, na którego buty się zdecydujemy oczywiście wpływ powinien mieć również portfel i jego zasobność.