< powrót

Treningi piłki nożnej dla dzieci - jak wyglądają

2 lata temu | 18.10.2022, 14:59 Treningi piłki nożnej dla dzieci - jak wyglądają

Dowiedz się, jak wyglądają treningi piłki nożnej dla dzieci, które nie tylko poprawiają umiejętności gry, ale też wspomagają rozwój fizyczny. Poznaj szczegóły!

Piłka nożna dla dzieci - jak wyglądają treningi?

Piłka nożna z racji swojej popularności jest jednym z ulubionych sportów wśród dzieci. Te dzięki temu, jak rozwinęły się akademie piłkarskie, mogą trenować już od najmłodszych lat. Najczęściej przyjęło się, że najlepszy wiek na rozpoczęcie to od 5 do około 10 lat. Czy warto zaprowadzić swoją pociechę na trening piłkarski dla dzieci?

Jak powinien wyglądać trening piłki nożnej dla dzieci?

W wypadku dzieci około 5-letnich treningi muszą być dopasowane do ich wieku. Nie można oczekiwać, że w takiej grupie na treningu pojawią się sami fani futbolu. To, czego można być pewnym, że każde dziecko bardzo chętnie zacznie grać w piłkę nożną, jeśli będzie ona pozwalać mu na dobrą zabawę. Dlatego pierwsze treningi powinny sprawiać, że maluchy znajdą sposób na aktywne zagospodarowanie wolnego czasu i będą ruszać się nie tylko na lekcjach wf-u, które czekają je w szkole.

Najważniejsze jest, by pamiętać, że dzieci w wieku 5 lat to jeszcze nie piłkarze i zajęcia należy zorganizować tak, by promować zdrowy tryb życia, uczyć je podstawowych umiejętności gry takich jak prowadzenie piłki, oddawanie strzałów czy też podawanie do swoich kolegów. Wraz z wiekiem powinna pojawiać się rywalizacja, wprowadzana będzie taktyka gry, pod której naukę stworzone zostaną podwaliny na samym początku, gdy dzieci będą uczyć się, że futbol to sport zespołowy.

Czy warto zapisać dziecko na trening piłkarski? Jakiego sprzętu potrzebuje młody zawodnik, by swobodnie trenować?

Wielu rodziców, gdy widzi, że dziecko interesuje się futbolem, nie wie do końca, gdzie może zapisać je na zajęcia. Na szczęście w praktycznie każdym regionie naszego kraju znajdziemy szkółkę piłkarską dla dzieci, która prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych nie tylko dla chłopców, ale też dla dziewczynek. To, gdzie taka się znajduje, można sprawdzić w internecie, czy też pytać innych rodziców, których pociechy uczęszczają na takie zajęcia. Przed zapisaniem dziecka można liczyć nawet na pokazowe zajęcia, na których można zobaczyć, jak wyglądają treningi dzieci.

Oczywiście, jak najbardziej warto zapisać swoje dziecko na trening piłkarski. Pomaga on w walce z otyłością wśród dzieci, rozwija koncentrację, czy też koordynację ruchową, a także wychowuje dzieci w duchu zdrowego współzawodnictwa. Pomaga on również rozwinąć dzieciom sprawność fizyczną. Mogą to nie być regularne treningi, a na przykład półkolonie, czy też obóz, który pozwoli dziecku zapoznać się z footballem i wspomoże jego rozwój fizyczny. Najważniejsze jest, by jedynie proponować to dziecku lub czekać aż samo wyrazi chęć na grę w piłkę. Rolą rodzica jest bowiem co najwyżej zmotywowanie dziecka do udziału w ćwiczeniach piłkarskich, czy jakichkolwiek innych, które wspomogą jego rozwój psychofizyczny.

Jeśli już zdecydujemy się na zapisanie dziecka, to bardzo ważne jest, by już na początku przygody było ono odpowiednio wyposażone. Nie mowa tu oczywiście o tym, że potrzebny mu jest profesjonalny strój sportowy. Konieczne jest jednak wygodne obuwie, dzięki któremu kontrola futbolówki, czy też oddawanie strzałów na bramkę nie będzie bolesne, a sam strój powinien mu zapewniać pełną swobodę ruchów. Odzież piłkarską można kupić w dobrym sklepie sportowym.

Gra w piłkę dzieci i młodzieży - jak ważny jest dobry trener na zajęciach?

Zanim jednak zdecydujemy się, by dziecko uczęszczało na treningi w klubie, warto sprawdzić, jaki trener się nim zajmie. Musi on przejść nie tylko szkolenie organizowane przez PZPN w celu zdobycia uprawnień trenerskich, ale też prezentować odpowiednie podejście do dzieci, dzięki czemu na zajęciach, czy też w przyszłości na meczach i różnych turniejach będą się one czuły komfortowo. Nie ma bowiem nic gorszego, niż trener, który traktuje rozgrywki młodzieżowe jako walkę o jak najlepsze wyniki, a nie o jak największe rozwinięcie umiejętności swoich podopiecznych.

 
5001920