Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
home

Home

search

Odkryj

groups

Kadra

event

Terminarz

tag

Social Media

Budowa boiska z nawierzchnią syntetyczną

Boisko z nawierzchnią syntetyczną w Raciborzu. Apel Unii Racibórz.

6 miesięcy temu | 14.03.2022, 08:17
Boisko z nawierzchnią syntetyczną w Raciborzu. Apel Unii Racibórz.

Dyskusja o budowie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią trwa w Raciborzu kilkanaście lat. W ostatnim czasie nasz klub wystosował apel w tej sprawie. Poniżej prezentujemy pełną treść apelu, z uwzględnieniem argumentów za lokalizacją obiektu przy ulicy Srebrnej.

APEL UNII RACIBÓRZ

o oddanie do użytku pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią syntetyczną w 2022 roku !

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Radni Rady Miasta Racibórz.

Ponieważ stale nosimy w sobie pewność, o konieczności posiadania pełnej infrastruktury sportowej w mieście tej wielkości, dlatego z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy zapowiedź budżetu Miasta Racibórz na rok 2022. To zaskoczenie jest spowodowane brakiem ujęcia w nim budowy pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią syntetyczną. Z jednej strony można się do tego z perspektywy ponad dekady przyzwyczaić, bo temat ten kolejny już raz przerasta rządzących, ale tak oczywistego i coraz bardziej doskwierającego braku po prostu nie da się zaakceptować.

Dlatego dalej stoimy na stanowisku, że jedyną realną, najszybszą, najbardziej ekonomiczną lokalizacją dla takiego boiska jest obiekt przy ulicy Srebrnej 12. A powinno tam ono powstać w miejscu aktualnie usytuowanego boiska trawiastego. Dlaczego tak właśnie uważamy? Poniżej w kilku punktach to przedstawiamy.

1. Czy jest lepsza lokalizacja dla takiego boiska?Od wielu lat nikt nie potrafi przedstawić realnej lokalizacji, która jednocześnie nie będzie kolidować z innymi obiektami oraz jest własnością inwestora, czyli Miasta Racibórz. Obiekt na Srebrnej jest w całości terenem miejskim. Bez potrzeby wykupu dodatkowego gruntu, nie jest wymagana zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, teren nie koliduje z innymi obiektami użyteczności publicznej, z budownictwem mieszkaniowym. Posiada on niezbędne zaplecze socjalne (szatnie) oraz funkcjonuje na nim parking. Dojazd do obiektu jest dogodny dla każdego mieszkańca miasta, a także miejscowości ościennych – lada moment zostanie przecież otwarta nowa obwodnica miasta, która z nim sąsiaduje. Są plany kolejnych inwestycji drogowych w tym rejonie miasta Racibórz. Dojazd do tego piłkarskiego kompleksu sportowego już jest dobry, a będzie idealny.

2. Mamy gotową dokumentację projektową.

Miasto Racibórz posiada opracowaną dokumentację projektową, bo takowa już istnieje. Wydano na nią pieniądze. Co prawda kolejna opieszałość rządzących spowodowała, że zawarty w niej kosztorys jest już tylko … pięknym wspomnieniem ale dokumentacja jest wykonana.

3. Likwidacja naturalnej murawy?Syntetyczna murawa ma umożliwić trenowanie w całym roku kalendarzowym. Na terenie miasta znajduje się wystarczająca ilość boisk z naturalną trawiastą murawą, które wykorzystywane są okresowo i spełniają swoją funkcję. Najlepszej jakościowo murawy syntetycznej nie wstydzą się uznane kluby w wielu krajach europejskich do tego stopnia, że rozgrywane są na niej mecze Ligi Mistrzów (Berno) czy reprezentacji narodowych (Helsinki). Boisko ze sztuczną nawierzchnią ma prawie każda Akademia Piłkarska w Polsce a Racibórz znowu jest w tyle.

4. Podobno zawodnicy nie chcą grać na sztucznej trawie?Stanowisko trenera drużyny seniorów i zawodników jest jednoznaczne – jeśli będzie to trawa syntetyczna najnowszej generacji, to na takim boisku chcemy grać oraz trenować przez cały rok. Jako doskonały przykład podawane jest tutaj boisko w Myszkowie, na którym zawodnicy Unii mieli ostatnio przyjemność rywalizować. W takim samym tonie wypowiadają się trenerzy grup młodzieżowych. Trawa syntetyczna nowej generacji jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem na stadionach sportowych. W kilkudziesięciu klubach zawodowych od Hiszpanii po Skandynawię jest ona umieszczana na płycie głównej obiektu, gdzie wcześniej była naturalna trawa. Jej niewątpliwą zaletą jest niecodzienna wytrzymałość pozwalająca na nieprzerwane użytkowanie. Trawa naturalna z natury rzeczy, aby spełniała swoje właściwości, może być użytkowana przez maksymalnie kilka godzin tygodniowo. Dla nawierzchni syntetycznej nie ma takiego ograniczenia i może być z powodzeniem użytkowana przez kilkanaście godzin dziennie.

5. Boisko będzie nie tylko dla Unii.Gdziekolwiek boisko zostanie zlokalizowane, trzeba będzie ustalić kto i kiedy ma z niego korzystać, dlatego ulokowanie go na Srebrnej nie będzie dodatkowym problemem. Raciborskie kluby jakiś czas temu podpisały porozumienie o wspólnym udostępnianiu obiektów i Unia nie ma zamiaru się z tego wycofywać. Środowisko Unii właśnie na to liczy najbardziej: że obiekt będzie codziennie tętnił życiem w pełnym wymiarze czasowym. Finalnie tego typu obiekt będzie własnością miasta, a nie któregoś z klubów zlokalizowanych na jego terenie.

6. Ekonomia.Jesteśmy trenerami, piłkarzami, działaczami i sympatykami piłki nożnej, ale jesteśmy również mieszkańcami Raciborza. Wiemy, że każda dziedzina życia w mieście wymaga nakładów finansowych. Oczekujemy budowy boiska, ale rozumiemy również że finanse miasta są ograniczone. Stale rosnące ceny usług i materiałów sprawiają, że każde opóźnienie w podjęciu tej decyzji będzie skutkowało uzupełnieniem kolejnych środków finansowych. Dlatego lokalizacja na Srebrnej jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie i w najmniejszym stopniu obciąża budżet miasta. W środowisku piłkarskim co jakiś czas pojawiają się inne lokalizacje, ale bliżej im do mrzonek – bo czy miasto w obecnej sytuacji stać na wydatek rzędu 10-15 milionów związanych z jakimiś abstrakcyjnymi lokalizacjami – niż do realnych i faktycznych realizacji. Długofalowo boisko ze sztuczną nawierzchnią jest także tańsze w eksploatacji oraz bardziej ekologiczne. Oszczędność wody, bez potrzeby koszenia i innych kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych to ewidentne korzyści.

Czy stać nas na kolejne stracone lata i ciągłe, jałowe dyskusje o boisku? W ostatnich latach miejscowości zdecydowanie mniejsze od Raciborza oddawały, takie oczywiste obiekty sportowe do użytku nie dywagując na ten temat ponad dekadę. Myszków 30 tysięcy mieszkańców, Radlin 17 tyś, Głuchołazy 10 tyś, Głogówek 5 tyś. A w Raciborzu dla odmiany trenerzy i zawodnicy stale są zmuszeni przemierzać długie trasy, aby móc w okresie przygotowawczym rozegrać mecz kontrolny na boisku to umożliwiającym. Rodzice stale zmuszeni są do udzielenia odpowiedzi na “klasyczne” już pytanie: dlaczego znowu gdzieś jedziemy, dlaczego my nie możemy zagrać sparingu u siebie?Jest przykro, kiedy zdolni zawodnicy po zakończeniu szkoły podstawowej opuszczają Racibórz, kontynuując szkolenie w innych klubach, których baza nie jest tak uboga i mizerna.Jest duże i realne ryzyko, że kiedy dziecko już wyjedzie do Bielska-Białej, Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy Łodzi to nie powróci już do Raciborza. Zgłaszające się po zawodników kluby oferują przejście do szkoły średniej, gwarantując jednocześnie doskonałe warunki do treningu.

Dlatego oczekujemy podjęcia jednoznacznych, szybkich zdecydowanych działań, których realnym efektem będzie oddania do użytku boiska z syntetyczną nawierzchnią w roku bieżącym, czyli w 2022 roku.

Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

Właściciel Miasto Racibórz
Unia & Biznes Sponsor Niebieski
Unia & Biznes Sponsor Biały