Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
home

Home

search

Odkryj

groups

Kadra

event

Terminarz

tag

Social Media

76 urodziny naszego klubu.

4 miesiące temu | 27.04.2022, 13:58
76 urodziny naszego klubu.

Dokładnie 76 lat temu w świetlicy Zakładów Elektrod Węglowych w Raciborzu odbyło się zebranie konstytucyjne, na którym powołano do życia klub sportowy nadając mu nazwę „Plania” jako wyraz ścisłej łączności z zakładem pracy.

Pierwszemu zebraniu przewodniczył Karol Szczepański. Wybrano wówczas tymczasowy zarząd klubu, w skład którego weszli: Karol Nowak (prezes), Karol Szczepański (wiceprezes), Alfons Kost (sekretarz), Józef Roga (skarbnik), Maksymilian Tondera (gospodarz), Paweł Opala (II gospodarz),Teofil Marcol (członek zarządu).

Utworzono wówczas trzy sekcje sportowe: piłki nożnej, lekkiej atletyki i gier sportowych. W planach pozostało natomiast utworzenie sekcji pływackiej, kajakowej, kolarskiej, tenisowej i szachowej. Po ukonstytuowaniu się tymczasowego zarządu przystąpiono do prac zmierzających do rozwoju klubu i stworzenia bazy do działalności sportowej. Na początku postanowiono wybudować własny stadion przy ulicy Srebrnej. Pracownicy fabryki zasypali leje po bombach, wyrównali teren, wybudowali szatnię, portiernię oraz kasy…..w dniu urodzin cieszymy się, że po 76 latach na stadionie znów rozpoczną się duże prace remontowe. Szczegóły już wkrótce.
Całej społeczności Unii Racibórz składamy najlepsze życzenia urodzinowe. Myślami otaczamy również tych wszystkich działaczy, zawodników i sympatyków, których z nami już nie ma.
Na zdjęciu "pożegnanie" drugiej ligi w Raciborzu po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej - zdjęcie ze zbiorów prywatnych Jerzego Rutowicza.

Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

Właściciel Miasto Racibórz
Unia & Biznes Sponsor Niebieski
Unia & Biznes Sponsor Biały